fbpx

Najczęściej popełniane błędy w projektach do druku

kalendarz książkowy
Kalendarz gregoriański VS Kalendarz juliański
19-12-2018
wąska specjalizacja
Wąska specjalizacja a większa sprzedaż
02-01-2019
najczęściej popełniane błędy w projektach do druku

Najczęściej popełniane błędy w projektach do druku to element powodujący opóźnienia w realizacji zamówienia. W branży reklamowej czas odgrywa bardzo ważną rolę. Przeważnie przypomina nam się, że wizytówki się kończą, w momencie gdy już ich nie mamy. A więc gdy zależy nam na czasie musimy wyeliminować błędy.

Niestety bardzo często zdarza się, że pliki do druku jakie otrzymujemy są z błędami. Czasem błędy są nieznaczne, wtedy sami je korygujemy, częściej błędy są na tyle poważne, że niestety musimy odrzucić plik i czekać na poprawiony, a to niestety zajmuje sporo czasu.

A oto nasza subiektywna lista – Najczęściej popełniane błędy w projektach do druku:

Zły rozmiar

Dla osób niemających doświadczenia w pracy w przygotowalni w drukarni, rozmiar pliku nie ma większego znaczenia. Najważniejsze aby się otwierał. Niestety zupełnie inaczej sprawa wygląda z naszej strony. O ile są sytuacje, że otrzymany projekt jest w wersji edytowalnej i możemy zmienić jego rozmiar przy zachowaniu parametrów boków, o tyle, częściej się zdarza, że projekt jest wykonany w zupełnie innym formacie.

Ostatnio otrzymaliśmy plik o rozmiarze 13.2 cm x 14.7 cm z czego powinniśmy wydrukować wizytówki, a więc format 9 cm x 5 cm. Przy dużej chęci pomocy niestety sami nie byliśmy w stanie tego zmienić.

Zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich naszych klientów projekt przygotowywała profesjonalna agencja reklamowa. Specjalnie dla was przygotowaliśmy do pobrania szablon, dzięki któremu unikniesz jeden z najczęściej popełniane błędy w projektach do druku. Każdy produkt posiada swój własny szablon. Zobacz jak to wygląda w przypadku szablonu ulotek składanych.

Zły format

Każda branża ma swoje legendy – nasza również. Często popełniane błędy w projektach do druku to przygotowanie projektu w złych programach. Zdarza się, że otrzymujemy projekt ulotek w pliku tekstowym doc/docx. Jest to plik przystosowany do pisania, a nie robienia projektów. To już mniejszym błędem by było podesłanie projektu wykonanego w Paint, w końcu to jest program do grafiki. 

Często również zdarzają się zwykłe niedopatrzenia, które powodują, że projekt nie nadaje się do druku. Najczęściej jest to związane z zakrzywianiem krojów czcionek użytych na projekcie. Zjawisko to występuje gdy otrzymujemy plik w wersji edytowalnej, np. .cdr, .ai, .psd itp. Jednak ten problem występuje również w przypadku plików pdf.  

Nie zakrzywienie czcionek przeszkadza tylko w sytuacji gdy korzystasz z niestandardowych krojów czcionek. Powoduje to rozjechanie teksów i zniszczeniem całej koncepcji wizualnej projektu. 

Niska rozdzielczość pliku

Projekt w wersji jpg, który oglądasz na ekranie smartfona, może wyglądać świetnie. Jednak jego parametry ważne podczas druku mogą być za niskie. Powoduje to, że po wydruku projektu będą widoczne piksele. Nie zadbanie o odpowiednią rozdzielczość to najczęściej popełnianych błędów w projektach.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na wartość DPI. Jest to liczba kropek na cal. Nie będziemy zanudzać szczegółami, natomiast sprawa wygląda podobnie do pikseli. Im wyższe DPI tym lepiej. Jako standard w drukarniach przyjmuje się DPI 300. Jednak my akceptujemy nieco mniejsze i drukujemy projekty już od DPI 250.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *