Opublikowano 2 komentarze

Różnica między CMYK a RGB

różnice między cmyk a rgb

Część uważnych klientów spostrzegło, że po otrzymaniu gotowego produktu, kolory są inne niż na przesłanym projekcie. Wina nie leży po stronie drukarni, która źle dobrała kolory, a najczęściej wina jest w systemie w jakim zapisane są barwy. Dla wyjaśnienia – CMYK a RGB to nie to samo.

Przestrzeń barwna

Jeżeli hasło – przestrzeń barwna – wpiszesz w wikipedię to otrzymasz jakieś dziwne informacje o widmach i skomplikowane wykresy. Jednak wyjaśniając sprawę bardziej zrozumiałym językiem.

Przestrzeń barwna to poetyckie określenie systemu w jakim wyświetlane są kolory lub w jakim wykonujemy projekt. Wyróżniamy dwa podstawowe i najbardziej rozpowszechnione systemy barw – RGB i CMYK.

Kolorystyka RGB

System barw RGB to obecnie najbardziej rozpowszechniony system jaki używamy. Znajdziemy go, przede wszystkim, we wszystkich komputerach, telewizorach czy telefonach komórkowych. Skrót ten oznacza 3 podstawowe kolory, które używane są do stworzenia całej przestrzeni barwnej obrazu.

R – red

G – green

B – black

Kolorystyka CMYK

RGB wykorzystujemy w życiu codziennym. Natomiast w druku offsetowym, korzysta się z przestrzeń barwnej zwanej CMYK.

C – cyjan – odcień niebieskiego zbliżony do turkusu,

M – magenta – odcień czerwonego zbliżony do purpury,

Y – yellow

K – black

Porównanie przestrzeni barwnej RGB i CMYK

Różnica między CMYK, a RGB jest zauważalna. Kolory zapisane w przestrzeni barwnej RGB są bardziej soczyste, niż w przypadku CMYK. Właściwość ta powoduje, że intensywne kolory na projekcie po wydrukowaniu mogą okazać się bledsze. Aby uniknąć nieporozumień z tego wynikających, przesyłany do nas plik, należy przekonwertować z RGB do CMYK.

Jako ciekawostkę dodam, że w kolorystyce CMYK, nie występuje kolor biały. Oznacza to, że wszystko co na projekcie jest tego koloru, po wydruku jest elementem niezadrukowanym, a więc przyjmuje kolor materiały na jaki został wydrukowany projekt.

W poligrafii, w druku offsetowym, każdy obraz składa się z 4 głównych kolorów – CMYK. Oznacza to, że jeżeli chcesz poprawnie przygotować projekt wizytówki, suma wszystkich kolorów nie powinna przekroczyć 300.

C + M + Y + K < 300

Inne modele kolorów

CMYK i RGB to oczywiście wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego występuje jeszcze dużo innych modeli wyświetlania kolorów. Są one jednak niszowe. Jednak najpopularniejsze z nich zapisane są w normach międzynarodowych. Inne modele barw stosuje się między innymi w przemyśle spożywczym, farbiarskim i fotograficznym.

Na Wikipedii znajdziecie osobny artykuł o modelach barwnych.

2 komentarze do “Różnica między CMYK a RGB

  1. […] Należy tutaj pamiętać o tym, aby projekt był wykonany w trybie CMYK, o czym pisałem w artykule Różnica między CMYK a RGB. Niestety monitory nie przystosowane do wykonywania grafiki wyświetlają kolory, które nie […]

  2. […] Różnica między CMYK a RGBGrafika rastrowa a grafika wektorowa – różniceFormat papieru Kategoria: Drukarnia […]

Możliwość komentowania została wyłączona.