fbpx

Darmowe banki zdjęć

prezentacja
Roll-up mobilny sposób na reklamę
20-02-2019
czcionka
Rodzaje uszlachetnień wizytówki
06-03-2019
darmowy bank zdjęć

Rynek fotografii internetowej w zeszłym roku przeszedł ogromne zmiany. Przede wszystkim przyczynił się do tego wyrok sądu, nakazujący firmie Google, informować internautów, że zdjęcia są chronione prawami autorskimi. W rezultacie spowodowało to wysyp serwisów oferujących darmowe banki zdjęć.

Tego typu serwisów umożliwiających za darmo obranie zdjęcia i wykorzystanie go w komercyjnych projektach jest bardzo dużo. Wydaje się jednak, że każdy z nich ma jakieś niedociągnięcia. Z tego powodu spisuję te serwisy, które są, najbardziej godne uwagi. I dziś się nimi z wami podzielę.

Rodzaje licencji na zdjęcia

CC BY – możemy swobodnie korzystać ze zdjęć opatrzonych taką licencją, jednak musimy wskazać kto jest ich autorem

CCO – możemy swobodnie korzystać ze zdjęć z taką licencją, jednak w przeciwieństwie do CC BY, nie musimy oznaczać autora.

Wydawać by się mogło, że zdjęcia z licencją CCO będą kiepskiej jakości, a ich użyteczność jest wątpliwa. Podczas gdy jest tam mnóstwo świetnych zdjęć, które nadają się do zastosowania w największych zleceniach.

Darmowe banki zdjęć CCO:

gratisography.com
pixabay.com/pl
getrefe.tumblr.com (zdjęcia zrobione smartfonem)

Darmowe banki zdjęć CC BY:

imcreator.com/free
foter.com
photopin.com

Inne banki zdjęć

Oprócz serwisów stricte fotograficznych, zdjęć do wykorzystania w projektach graficznych możemy także szukać w ogólnej wyszukiwarce Google. Wystarczy wpisać hasło, do którego chcemy znaleźć zdjęcie. Przełączyć się na zakładkę Grafika. Następnie Narzędzia. Powinno rozwinąć się dodatkowe menu, z którego wybieramy Prawa do użytkowania i następnie wybieramy jedną spośród 5 dostępnych licencji.

Innym źródłem darmowych zdjęć jest Wikipedia. Z pewnością nie znajdziesz tam świetnych zdjęć, jednak w ostateczności coś się znajdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *