Opublikowano

Rodzaje czcionek – poradnik jak wybrać czcionkę

Kształt liter, ich wielkość, stopień skomplikowania sugeruje klientowi status Twojej firmy. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem banku. Bank jako instytucja, której powierzamy obrót naszymi pieniędzmi musi budzić nasze zaufanie. Dlatego, zauważ, że żaden bank nie korzysta z krojów pisma np. hipsterskich lub odręcznych. Za to bardzo często spotykamy się z krojami wzorowanymi na piśmie średniowiecznym lub nowoczesnym, ale minimalistycznym. Dzięki skorzystanie z takich krojów czcionek klient nabierze pewności, że bank jest na rynku od bardzo długiego czasu. I o to chodzi! Rodzaje czcionek mają olbrzymi wpływ na odbiór twojej firmy.

Czcionka czy krój pisma

Na wielu blogach znajdziesz informację i upomnienie, że to co widzisz na ekranie podczas pisania tekstu to nie czcionka tylko krój pisma. A potem następuje elaborat na temat historii maszyny drukarskiej. Owszem to ważna sprawa, aby dbać o poprawność języka polskiego, ale nie wymagajmy od wszystkich wiedzy szczegółowej.

Krój czcionki. Czcionka. Ważne, że wszyscy wiemy o co chodzi.

Rodzaje czcionek

Pewnie zastanawiałeś się czy możesz skorzystać z takiej czcionki jak jakaś inna firma, bo ci się ona podoba. Odpowiedź brzmi – to zależy.

Różne rodzaje krojów czcionki

Największe firmy dbają do granic możliwości o identyfikację wizualną firmy. Z tego powodu bardzo często wygląd ich czcionki jest projektowany indywidualnie pod zamówienie. Oznacza to, że czcionka ta nie jest nigdzie dostępna do pobrania, a więc nie można w prosty sposób z niej skorzystać.

Oczywiście jest to tylko teoria. W rzeczywistości znajdą się osoby, które skopiują tą czcionkę i wrzucą ją do Internetu do pobrania za darmo. Trzeba tylko ustalić jak się ona nazywa. Warto pamiętać, że często osoby wrzucające taką czcionkę do sieci nazywają ją nazwą firmy lub bardzo podobnie. Oczywiście nie polecamy korzystania z tego rozwiązania.

Często również jest tak, że firmy korzystają z płatnych czcionek. W tym przypadku możesz korzystać z takiej czcionki zupełnie legalnie. Wystarczy ją kupić. Koszt czcionki może być drastycznie różny. Najtańsze czcionki to wydatek kilku kilkunastu dolarów. Najdroższe to setki dolarów.

W tym przypadku, podobnie jak w pierwszej sytuacji, Internet jest źródłem wszelkiego rodzaju fałszerstw, a więc i tutaj znajdziesz darmowy odpowiednik. Różnice między oryginałem, a podróbką będą niewielkie.

Trzecią opcją to darmowe czcionki. Firmy korzystają z darmowych czcionek lub robią je na zamówienie, ale później udostępniają za darmo. Jako przykład może posłużyć chociażby Google, które udostępnia nie tylko czcionkę, którą ma użytą do swojego logo, ale również bardzo dużo innych czcionek zupełnie za darmo. Mają swój serwis Internetowy – Google Fonts.

Jak sprawdzić nazwę czcionki ze strony internetowej

Często zdarza się, że przeglądając jakąś stronę internetową bardzo podoba nam się użyta na niej czcionka. I tutaj zaczyna się problem, ponieważ nie mamy pojęcia jak się ona nazywa. Niby można napisać do właściciela strony, ale to uciążliwe rozwiązanie.
Innym rozwiązaniem jest dogrzebywanie się tej informacji w kodzie źródłowym strony. Da się to zrobić, jednak jest to dość czasochłonne, a dla osób mniej technicznych – bardzo trudne.

Zamiast tego proponuję bardzo proste, szybki i co równie ważne darmowe rozwiązanie.
Mam na myśli wtyczkę do wszystkich najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Wtyczka nazywa się WhatFont.

Jej zasada działania jest bardzo prosta. Wchodzisz na stronę z czcionką, który Ci się podoba. Z dodatków do przeglądarki wybierasz wtyczkę WhatFont.

Wtyczka WhatFont pośród innych wtyczek

Klikamy w jej nazwę. I potem dzieją się cuda. Po najechaniu kursorem myszki na tekst, pojawia się jego nazwa. Jeżeli klikniesz lewym przyciskiem myszy na interesujący Cię tekst, poznasz wszystkie szczegóły z nim związane.

Po kliknięciu na tekst, wtyczka pokazuje wszystkie szczegóły dotyczące użytej czcionki

Dowiadujemy się wtedy nie tylko nazwy czcionki, ale również:
– stopień jej pogrubienia,
– wielkość,
– odstęp między liniami,
– kolor.

A więc nic nam nie pozostaje już obce.

Wtyczka WhatFont jest dostępna do Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Brave oraz wszystkich innych opartych o silnik z przeglądarki Google Chrome.

Jak rozpoznać nazwę czcionki ze zdjęcia

Pewnie dla wielu wydaje się to niemożliwe. Jednak nie zapominajcie, że mamy XXI wiek i nie ma rzeczy niemożliwych. Podobnie jest z rozpoznawaniem nazwy czcionki, której zrobiłeś zdjęcie. Da się! I to w bardzo prosty sposób. Co więcej, jest to sposób bezpłatny i online.

Polecamy strony, które nazwą czcionkę na zdjęciu:

WhatTheFont! « MyFonts

Identify Fonts – The Font Squirrel Matcherator

Jak samemu wybrać odpowiednią czcionkę

Jeżeli chcesz dokonać wyboru osobiście i nie chcesz polegać na doświadczeniu grafika komputerowego, który będzie przygotowywał Twoją identyfikację, to polecamy zapoznać się ze stronami internetowymi, które zajmują się właśnie tą wąską branżą – typografią. Tego typu strony dzielą się na dwie grupy.

Pierwsza z nich skierowana jest do profesjonalnych grafików i oferuje świetne, dopracowane kroje pisma odpłatnie. Drugi rodzaj stron oferuje darmowe czcionki, które często nie posiadają polskich liter i mają mniejsze lub większe błędy. Oczywiście nie oznacza to, że wśród darmowych krojów pisma nie znajdziemy czegoś dopracowanego.

Banki krojów pisma

Polecamy zapoznać się z następującymi stronami:

Banki fontów płatne / płatne czcionki:

www.typeverything.com

www.playtype.com

Banki fontów bezpłatne / darmowe czcionki:

www.1001freefonts.com – posiada bardzo fajną opcję wpisania swojego słowa, które następnie pojawia się nam na ekranie we wszystkich dostępnych krojach pisma

www.dafont.com – taka sama możliwość jak wyżej

Jeżeli chodzi o banki czcionek to jest to oczywiście kropla w morzu, jednak są one na tyle bogate, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Rodzaje czcionek

Czcionki szeryfowe – serif

Times New Roman

Czcionki wyróżniające się ozdobnymi zakończeniami liter. Jest to ich główny wyróżnik, ale nie jedyny. Oprócz tego posiadają one różnej grubości linie pionowe, poziome, ukośne. Dzięki czemu wydają się być bardzo bogatym krojem.

Są to czcionki kojarzące się z tradycją, renomą, zaufaniem. Często, ze względu na mnogość zdobień, wykorzystuje się je w modzie i sztuce.

Najpopularniejszą czcionką szeryfową jest bez wątpienia Times New Roman.

Czcionki bezszeryfowe – sans serif

Jak łatwo się domyśleć, są to czcionki przeciwne niż szeryfowe. Charakteryzują się prostymi literami, bez żadnych ozdobników. Linie poziome, pionowe i skośne są tej samej szerokości. Wbrew pozorom nie muszą one być kanciaste. Mogą mieć łukowane zakończenia literek.

Są to litery kojarzące się z nowoczesnością. Bardzo często korzystają z nich firmy z nowych technologii.

Są to litery uznawane za takie, które najlepiej się czyta. Z tego powodu znajdziesz je właściwie w każdej książce, gazecie, miesięczniku.

Bez wątpienia każdy z was zna przedstawiciela tego rodzaju, ponieważ jest nim chociażby Arial.

Czcionki egipcjanki – slab serif

Przykład czcionki egipcjanki – Museo

Egipcjanki to z kolei połączenie szeryfowych z bezszeryfowymi. Z jednej strony wydaje się to połączenie niemożliwe, jednak istnieje. Te czcionki charakteryzują się ozdobnymi zakończeniami liter, jednak wszystkie linie poziome, pionowe i ukośne są tej samej grubości.

Są to czcionki wyraziste, jednak ozdobne. Często umieszczane są na bilbordach na łatwość czytania.

Jako przykład może służyć Museo.

Czcionki dekoracyjne – dispaly

Nie da się opisać wyglądu tego rodzaju czcionek. Ogólnie można je opisać jako dekoracyjne. W tym słowie mieści się wszystko. W ramach czcionek dekoracyjnych mieszczą się zarówno czcionki stylizowane na średniowieczne – Anglican Text Font, cyrkowe – Circusia, stylizowane na pikselowe litery pierwszych komputerów – Arcade Classic. A może kojarzysz listy gończe z westernów? Te napisy WANTED też tutaj zaliczamy.

Używane są wszędzie tam gdzie pasuje je użyć. Chociażby branża dziecięca lub branże związane z rozrywką.

Można powiedzieć, że są to rodzaje czcionek na specjalne okazje.

Jako ciekawostkę mogę dorzucić informację, że Polska jako kraj posiada swój oficjalny krój czcionki. Powinien on być używany we wszystkich oficjalnych pismach jakie generują nasze urzędy. Czcionka ta nazywa się Apolonia. Jest to bardzo bogata rodzina czcionek i w niej można znaleźć Apolonia Grafia, która bezsprzecznie zaliczana jest to czcionek ozdobnych.

Apolonia Grafia

Czcionki odręczne – script

Jak sama nazwa wskazuje, są to czcionki imitujące pismo odręczne. Mogą to być piękne kaligraficzne zawijasy. Jednak mogą to być lekarskie bazgroły, trudne do odczytania.

Używa się tych czcionek w branżach związanych ze ślubem, a więc fotografia, kwiaciarnia. Często korzystając z tych czcionek w mailingach jest podpis autora maila.

Wśród najpopularniejszych czcionek odręcznych wyróżnia się Jenna Sue. Jest to jedna z moich ulubionych czcionek odręcznych.

Jenna Sue – czcionka imitująca pismo odręczne

Zakrzyw stosowane kroje pisma!

Niezależnie czy korzystasz z płatnych czy twój wybór padł na darmowe czcionki, jeżeli sam będziesz wykonywał projekt, który następnie wyślesz do druku, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Stosując nietypowe kroje czcionek, jesteś narażeni na to iż drukarnia, której zlecisz druk materiałów reklamowych, może w swojej bazie nie posiadać takiej czcionki, co spowoduje, rozsypanie się wyglądu projektu. Aby uniknąć takiej sytuacji należy koniecznie wszystkie użyte kroje pisma zmienić na krzywe. Uniemożliwia to ich późniejszą edycję, jednak gwarantuje, że o wydruku otrzymamy dokładnie taki sam wydruk jak na projekcie.

Rodzaje czcionek mają niebagatelne znaczenie w projektach, jednak nie możesz zapomnieć o kolorach. O magii koloru znajdziesz osobny artykuł.