Opublikowano

Trendy graficzne w 2021 roku

Wydawać by się mogło, że projektowanie graficzne nie ma swoich trendów, tylko kieruje się gustem klientów. Po części to oczywiście prawda, jednak gust klientów jest w pewien sposób nakierowywany. Jak mówił inż. Mamoń, podobają się nam rzeczy, które już kiedyś widzieliśmy… Po prostu… Poprzez reminiscencje. Jakie są więc trendy graficzne w 2021 roku?

Na początek, krótkie wyjaśnienie. Jeżeli ktoś nie wie o jakiego inż. Mamonia chodzi to zapraszam do filmiku poniżej.

Urywek pochodzi z filmu Rejs.

A teraz do sedna.

Jakie będą trendy w projektowaniu graficznym w 2021 roku

Trendy graficzne w 2021 roku

Powrót do przeszłości będzie gościł w wielu formach. Zarówno w formach futuryzmu w wersji retro jak i psychodeli z lat 60. XX wieku, a kończąc na pop-arcie.

1. Psychodelia

Psychodelia mocno kojarzy się z latami 60. XX wieku i eksperymentowaniem z różnymi używkami halucynogennymi. Co prawda wolność i brak ograniczeń kiepsko pasują do aktualnej sytuacji związanej z Covid-19, jednak jakby na przełamanie wszystkie te trendy mocno wracają.

Psychodelia w 2021 roku to przesadna kolorystyka i zawiła abstrakcyjne wzory. Projekty są na tyle złożone, że na pierwszy rzut oka nie da się zauważyć wszystkich szczegółów. Wykorzystując to, autorzy, często wrzucają smaczki i nawiązania w swoje projekty, które można zauważyć tylko przy wnikliwej obserwacji.

autor: aleT
mural w Berlinie. autor: Eliza Osmo

2. Retro futuryzm

O ile zbitka słów – retro i futuryzm – wygląda dziwnie, o tyle jak poznamy szczegóły wszystko stanie się jasne.

Cofnijmy się do lat 90. XX wieku i zobaczmy jak wszelkiego rodzaju artyści wyobrażali sobie przyszłość. Miały być latające samochody, działka laserowe, pokojówki-roboty i kosmiczne niewyobrażalnie wysokie budynki. Patrząc za okno możemy powiedzieć, że były to bardzo śmiałe wizje. Póki co, zamiast tego wszystkiego mamy odkurzacz iRoomba…

Futuryzm był postrzegany jako szansa dla ludzkości. Był on postrzegany bardzo optymistycznie i spektakularnie. Czasem do tego stopnia, że nikogo by nie dziwiły zielone ludziki z Marsa, spacerujące po naszych ulicach. Zauważ, że dzisiejszy futuryzm jest bardzo negatywny. Wystarczy zapoznać się np. z serialem Black Mirror.

autor: gromovnik

Ponownie widzimy tutaj jasne pastelowe kolory. Jest to poniekąd nawiązanie do psychodeli, jednak tutaj jest ono dużo bardziej stonowane. Kształt napisów i ogólna koncepcja wizualna inspirowana jest komputerami, kosmicznymi hełmami, kopułami i łukami.

Retro futuryzm daje nam obietnicę, że stara dobra przyszłość jeszcze nadejdzie.

autor: kuziola
strona www, której autorem jest: Serhii Polyvanyi

3. Pop-art

Pop-art właściwie, jak jutro w tytule pewnego filmu z Bondem, nie umiera nigdy. Rok 2021 to w pop-arcie pastelowe i ziarniste kolory i linie z klasycznych komiksów.

W czasach gdy powstawały pierwsze komisy, maszyny drukujące były bardzo prymitywne. Z tego powodu, bardzo często, aby zastosować cienie korzystano z… kropek. Dzisiaj drukarnia offsetowa to bardzo profesjonalne maszyny i cieniowanie nie jest dla nich problemem, jednak korzystanie z kropek świetnie wpisuje się w minimalistyczne trendy w grafice.

Podobnie projektanci stron internetowych, aby dodać więcej ruchu, coraz częściej przełamują tradycyjną siatkę i korzystają ze skosów i przekrzywionych kształtów.

autor: lliiaa
butelki na piwo, autor: WolfBell

Najbardziej znane i wartościowe są komiksy o superbohaterach. W czasach pandemii jako superbohaterowie przedstawiani są np. lekarze. Dzięki prostemu skojarzeniowi, często spotykamy się z przedstaiwniem właśnie lekarzy i pielęgniarek jako superbohaterów.

4. Afroamerykańskość

Czasem to nie graficy kreują trendy, a sami się im poddają. Tak właśnie jest w przypadku afroamerykańskości. Wszystko zaczęło się od protestów Black Lives Metter w Ameryce, które z czasem przelały się również, przez większość krajów Europejskich.

BLM swoje piętna odcisnęło również w grafice. Nowym trendem będzie przedstawianie postaci czarnoskórych nie tylko jako twarze marki, ale również na opakowaniach produktów.

autor: Jdodo
autor: Irudh

5. Inspiracja naturą

Trend EKO jest widoczny od kilku lat. Nie tylko w grafice, ale również w produkcji. Chodzi, aby możliwie jak najmniej zanieczyszczać naszą planetę.

Rok 2020 był rokiem, w którym większość z nas musiała siedzieć zamknięta w domach ze względu na kolejne lockdowny. Nie ma się więc co dziwić, że inspiracja naturą przybiera jeszcze większą siłę.

Inspiracja naturą to przede wszystkim kolor zielony. Innym niezbędnym elementem są liściaste wzory, niesamowite widoki. Będzie to chęć pokazania natury taką jaka jest. Jej rozkwit, spokój, odnowę. I gdzieś pośród tego wszystkiego, człowiek. Jego bliskość i harmonia z nią.

autor: gromovnik
autor: svart ink

6. Projekty społecznie zaangażowane

To takie trochę łączące kilka poprzednich trendów połączenie. Rok 2020 okazała się rokiem, w którym przekonaliśmy się jak wiele na świecie jeszcze trzeba zmienić, żeby żyło nam się dobrze. Opieka zdrowotna. Ekologia. Polityka. Badania naukowe. BLM.

Jednak ta granica, którą rok 2020 przekroczył bezpowrotnie, może okazać się punktem zwrotnym. Graficy bardzo często dają upust swoim emocjom na temat aktualnych wydarzeń. Dlatego też, grafika społecznie zaangażowana, okazuje się jednym z największych trendów 2021 roku.

Chodzi o protest. Graficy mają tylko talent do projektowania, więc dają go aby wnieść coś od siebie na rzecz rozwoju społeczności. Kartony z coraz to nowszymi hasłami. Graficy są wśród tego. Widzą to. I na swój sposób starają się dołożyć swoją cegiełkę.

Podsumowanie

Jak widzimy, często nowe trendy są bardzo trudne. Jednak należy zauważyć, że mimo wszystko starają się pokazać teraźniejszość i przyszłość w sposób wesoły.

Jesteś gotowy na nowe trendy graficzne 2021 roku?