Opublikowano Dodaj komentarz

Co to jest druk offsetowy?

Jeżeli kiedykolwiek chciałeś sobie zamówić ulotki reklamowe lub wizytówki, musiałeś się spotkać z nazwami „druk offsetowy” czy „druk cyfrowy”. Dla człowieka, dla którego poligrafia nie jest sensem życia określenia te się zupełnie obce i nic nie mówiące. Dziś postaramy się wyjaśnić czym jest druk offsetowy.

Obecnie druk offsetowy jest jedną z najczęściej stosowanych technik druku.  To właśnie z jego pomocą drukowane są wszystkie książki, czasopisma i gazety, gazetki reklamowe dużych sklepów, ale też większość wizytówek, ulotek, plakatów, folderów i broszur, kalendarzy, teczek, papierów firmowych, kart pocztowych i wielu innych. Druk offsetowy jest zatem dobrym rozwiązaniem np. dla firm, które chcą wyposażyć się kompleksowo w zestaw drukowanych materiałów firmowych.

Maszyny offsetowe są bardzo duże, głośne i wymagają profesjonalnej obsługi oraz ciągłej kontroli poprawności kolorów na wydruku. Sam proces uruchomienia maszyny jest bardzo drogi, dlatego im większy nakład drukujemy, tym koszty są coraz niższe.

Jeśli zamówienie, które chcemy wydrukować będzie wynosiło co najmniej tysiąc egzemplarzy zdecydowanie opłaca się tuta wybrać druk offsetowy. Czas realizacji będzie nieco dłuższy niż w przypadku druku cyfrowego jednak jego jakość, dla wprawnego oka, będzie niewspółmiernie wyższa.

W druku offsetowym mamy możliwość prostszego, a co za tym idzie, tańszego uszlachetniania wydruków. Uszlachetnianie polega na dodatkowym pokrycie całej płaszczyzny wydruku lub jego wybranych fragmentów lakierem offsetowym lub folią. Robimy to w celu wzmocnienia odporności wydruku lub aby mu nadać elegancki wygląd. Lakier oraz folia może być błyszcząca lub matowa. Lakierowanie punktowe najczęściej spotykamy na wizytówkach oraz na okładkach książek lub broszur reklamowych.

Jako zalety druku offsetowego możemy uznać:

  • niską cenę w przypadku zamawiania większej ilości materiałów reklamowych,
  • bardzo wysoką jakość druku,
  • możliwość druku na nietypowych materiałach,
  • możliwość używania niestandardowych kolorów, Pantone,

Wady druku offsetowego:

  • dłuższy czas oczekiwania na gotowy produkt,
  • konieczność zamówienia większego nakładu,
  • brak możliwości spersonalizowania druków.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *