fbpx

Grafika rastrowa a grafika wektorowa, z czym to jeść?

Jak przygotować projekt wizytówki
03-11-2017
4 pomysły na nietypową wizytówkę
14-11-2017

Wiedza dotycząca rodzajów plików i ich zastosowania była dziedziną dotyczącą profesjonalnych grafików komputerowych. Jednak obecnie bardzo powszechny dostęp do wszelkich programów graficznych spowodował, że mamy często styczność z projektami wykonywanymi przez amatorów w domowym zaciszu. Coraz częściej zdarza się, że te projekty są na bardzo wysokim poziomie, jednak często są przesyłane do nas w niepoprawnych plikach graficznych lub z niepoprawnymi parametrami.

 

Rodzaje grafiki

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że grafikę dzielimy na rastrową i wektorową. Jedna od drugiej różni się znacząco, jednak na co dzień niewiele osób o tym wie, a te subtelne różnice znacząco wpływają na możliwości edycji grafiki.

 

Grafika rastrowa

Obraz w grafice rastrowej składa się z milionów malutkich pikseli. Ten rodzaj grafiki głównie służy do przechowywania zdjęć. Jego największą wadą jest fakt, iż otrzymany plik można jedynie pomniejszać bez utraty jakości. W przypadku gdybyśmy chcieli taki plik powiększyć, jego jakość będzie spadała wraz z powiększaniem rozmiaru zdjęcia. Podczas powiększania zdjęcia uwydatniają się piksele, co powoduje, że kształty robią się coraz bardziej kwadratowe.
Zjawisko pikselowania powoduje, że w przypadku druku o wysokiej jakości musimy otrzymać plik o bardzo dużej rozdzielczości. Większa rozdzielczość wpływa z kolei na coraz większy rozmiar pliku, który należy do nas przesłać. Co czasem doprowadza do sytuacji, w której poczta mail nie przepuszcza maili ponieważ załącznik jest zbyt duży.

Najbardziej popularne rozszerzenia plików grafiki rastrowej:
– jpeg / jpg – najbardziej rozpowszechniony format plików. Stratny. Najlepiej używać go do zapisu obrazów z delikatnymi przejściami kolorów, ponieważ przy szybkich przejściach i drobnych detalach format ten wygładza przejścia kolorystyczne oraz niweluje ostrość krawędzi drobnych elementów. Bardzo rozpowszechniony do zapisu zdjęć, jednak głównie do użytku domowego.
– png – używany głównie w Internecie ze względu, że w odróżnieniu od .jpg potrafi zapisywać przezroczystość. Możemy z nim zapisać plik w tybie 48-śmio bitowego RGB (więcej o kolorach w artykule Różnica między CMYK a RGB) dzięki czemu plik będzie wolny od zniekształceń, które występują np. w .jpg.
– gif – rozpowszechniony głównie w Internecie. Podobnie jak .png potrafi zapisywać przezroczystość. Dodatkowo potrafi zapisywać kilka zdjęć w jednym pliku tworząc bardzo proste animacje, które również łatwo znaleźć w Internecie. Przy odpowiednim ułożeniu kilku obrazów, występuje możliwość zapisu w tym rozszerzeniu pliku bez strat.
– tif – rozpowszechniony w Internecie ze względu na umiejętność zapisania przezroczystość. Istnieje możliwość zapisania w nim pliku w formie bezstratnej. Wykorzystywany w grafice trójwymiarowej oraz w obrazowaniu medycznym.

Wszystkie wyżej wymienione rozszerzenia są w formie stałej, uniemożliwiającej edycję. Istnieje możliwość zapisania pliku w formacie edytowalnym, czyli bezpośrednio z programu graficznego i bez kompresji. Oznacza to, że do otwarcia takiego pliku potrzebujemy program, na którym był tworzony oraz po otwarciu go będziemy mieli możliwość jego dowolnej edycji. W przypadku grafiki rastrowej najczęściej spotykanym plikiem edytowalnym jest plik z PhotoShop, a więc .psd.

 

Grafika wektorowa

Obraz zapisany w formie grafiki wektorowej składa się z krzywych oraz wypełnień. Oznacza to, że taki plik można dowolnie zmieniać, a obraz nadal będzie ostry. Z tego powodu ten rodzaj grafiki używany jest w drukarniach, agencjach reklamowych itp. Grafiki wykonane z technologii rastrowej można bez problemów umieścić na malutkich wizytówkach jak również na ogromnych banerach bez straty jakości.
Plik wektorowy możemy szybko i bezproblemowo zmienić na plik rastrowy. Jednak zabieg odwrotny jest praktycznie niemożliwy.

Najbardziej popularne rozszerzenia plików grafiki wektorowej:
– pdf – co prawda format pdf spotykamy głównie w pismach, których nie możemy edytować, natomiast jest on również bardzo często używany w profesjonalnych agencjach reklamowych czy drukarniach do zapisu plików w formie wektorowej. Co prawda gdy otworzymy go w programie od otwierania plików pdf, to nie mamy możliwości jego edycji, natomiast gdy zostanie on otwarty w programie do grafiki wektorowej, możliwość edycji nam się pojawia.
– cdr – plik programu CorelDraw. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych programów do obróbki wektorowej.
– eps – uniwersalny format obsługiwany przez większość popularnych programów do grafiki wektorowej. Najczęściej używany do pojedynczych elementów jak np. logo, znak rozpoznawczy itp.
– ai – plik formatu Adobe Illustratora. Największy konkurent CorelDraw. Na szczęście pliki z obu tych programów są obsługiwane przez programy konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *