fbpx

Jak przygotować projekt wizytówki

Co to jest druk offsetowy?
09-05-2014
Grafika rastrowa a grafika wektorowa, z czym to jeść?
07-11-2017

Każda drukarnia offsetowa posiada swój kodeks wymogów, które każdy projekt musi spełnić, aby nadawał się do druku. Niezależnie czy jest to projekt wykonany przez profesjonalną agencję reklamy czy też w domowym zaciszu.

My, Cztery Asy, drukujemy wizytówki w standardzie europejskim, a więc 90 mm x 50 mm. Jest to jednak wymiar końcowy. Aby wizytówki były poprawnie cięte ich wymiar na projekcie musi być o 2 mm większy. Oznacza to, że wizytówki na projekcie powinny mieć wymiar 92 mm x 52 mm. Należy jednak pamiętać, że ta dodatkowa powierzchnia, jest to tak zwany spad i nie należy na nim umieszczać żadnych ważnych elementów, ponieważ zostaną one ucięte.

Aby mieć pewność, że gotowa wizytówka będzie odpowiadała naszemu projektowi, należy również pamiętać o zostawieniu odstępu wewnątrz wizytówki. A więc wszystkie napisy i niezbędne elementy projektu należy umieszczać na obszarze 86 mm x 46 mm. Dzieje się tak, ponieważ te 4 mm są to tzw. spady awaryjne, które w niektórych sytuacjach mogą zostać delikatnie przycięte.

A więc ostateczna makieta wizytówki wygląda następująco:

 

Kolejnym ważnym elementem, o którym nie należy zapominać jest przestrzeń barwna. Należy tutaj pamiętać o tym, aby projekt był wykonany w trybie CMYK, o czym pisałem w artykule Różnica między CMYK a RGB. Niestety monitory nie przystosowane do wykonywania grafiki wyświetlają kolory, które nie odpowiadają rzeczywistym kolorom po wydruku. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że monitory wyświetlają kolory w formacie RGB oraz, że nie są one skalibrowane do użytku profesjonalnego. Może to powodować różnicę między kolorami widocznymi na ekranie komputera, a tymi otrzymanymi po wydruku.

Jeżeli projekt do nas dostarczany jest w wersji nieedytowanej należy wykonać go w rzeczywistych wymiarach, a więc w przypadku wizytówki 92 mm x 52 mm. Jeżeli otrzymamy projekt o innych wymiarach, będzie on tak wydrukowany. Inną bardzo ważną sprawą jest jakość pliku. Musi on być zapisany z minimalną wartością 250 dpi.

W przypadku gdy otrzymujemy projekt w wersji edytowalnej, np. CorelDraw, Photoshop, Illustrator itp., należy pamiętać o tym, aby wszystkie użyte w projekcie kroje czcionek były zmienione na krzywe. Jeżeli konwersja ta nie zostanie dokonana, a w naszych zasobach nie będziemy posiadali kroju użytego w projekcie, spowoduje to rozjechanie się kroju czcionki i zepsucie całego projektu.

Należy również zwracać uwagę na jakość stosowanych przez nas zdjęć w projekcie. Jeżeli zdjęcie będzie niskiej jakości, po wydruku będzie na wizytówce widać piksele, co jest bardzo niepożądanych elementem. Aby tego uniknąć polecamy korzystanie ze zdjęć z banków zdjęć. Nie muszą to być płatne, jednak czasem warto dołożyć kilka złotych aby mieć zdjęcie idealnie pasujące do naszej koncepcji.

Polecamy bank bezpłatnych zdjęć:
librestock.com
pixabay.com/pl

Przygotowany specjalnie dla Ciebie szablon wizytówek:

POBIERZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *