Wizytówki, jak pisałem w ostatnim artykule – Po co mi wizytówka, to coś, co mimo upływu lat ciągle ma ogromne znaczenie. Środowisko lekarzy jest chyba jednym z bardziej tradycyjnych środowisk, tuż obok prawników, jakie przychodzą mi do głowy. Zwracają oni na otoczkę swojej pracy bardzo dużą uwagę i dbają o najdrobniejsze szczegóły. Z tego powodu odpowiednio przygotowane wizytówki dla lekarzy to priorytet.
Lekarz jest osobom, która musi budzić szacunek i respekt. Dodatkowo jednak nie powinien on budzić postrachu. Przypominając sobie moje ostatnie wizyty u lekarzy w większości kończyły się one wręczeniem mi wizytówki. Czasem dodatkowo na niej otrzymywałem dopisek jak dawkować lek, czasem był tam napisany termin następnej wizyty. W każdym jednak przypadku wizytówka lekarza była klasyczna, biała.
A przecież można inaczej. O tym jednak w późniejszej części tego artykułu. Póki co zastanówmy się jaka powinna być wizytówka dla lekarza.
Wzbudzać zaufanie
Wzbudzanie zaufania nie dotyczy tylko lekarzy, ale każdej profesji, jednak w przypadku lekarzy nabiera ono szczególnego znaczenia. Lekarz to osoba, która dba o nasze zdrowie, a jego błędna decyzja może nas drogo kosztować.
Dlatego wizytówki lekarskie powinny wpisywać się w budowanie zaufania. Czyż nie było by dziwnie otrzymać od lekarza wizytówkę z kolorowym tłem rodem z dyskoteki? Lekarz nie powinien szokować. Nie powinna tego również robić jego wizytówka. Z tego powodu zawsze wizytówki lekarzy są klasycznej wielkości 90 mm x 50 mm. Kolorystyka może tutaj już być różna, w zależności od specjalizacji. Najczęściej drukujemy klasyczne wizytówki z białym tłem, jednak coraz częściej zdarzają się również kolory jasny niebieski, jasny zielony.
Jednak odrobina szaleństwa w tym wszystkim nie zaszkodzi. W poniższym przypadku wyróżnikiem jest odmienny układ wizytówki. Zazwyczaj wizytówki są poziome, tutaj proponujemy układ pionowy.
Siła drzemie w prostocie
Lekarze mają pacjentów w różnym wieku. Z tego powodu wizytówka lekarzy musi być tak zaprojektowana, żeby mógł je przeczytać każdy. Nie powinna zatem posiadać tekstów pisanych niewielką czcionką. Jednak ze względu na niewielkie wymiary wizytówki nie ma też co przesadzać z jej wielkością.
Należy wystrzegać się napisów mniejszych niż 6 mm. Stosować kontrastowe kolory, aby tekst był jak najbardziej czytelny. Wszystkie informacje skrócić do minimum. Im bardziej przejrzysta tym lepsza. Jak podają naukowcy, najbardziej przyswajalny tekst dla ludzkiego oka to ciemne litery na jasnym tle.
W wizytówce jaką proponujemy poniżej używamy bardzo ciemnego niebieskiego koloru, który świetnie kontrastuje z bielą tła. Białe logo zaś umieściliśmy na ciemnym niebieskim tle, aby utrzymać kolorystykę, a jednocześnie dać duży kontrast do koloru logo.
W przypadku gdy my zajmujemy się przygotowanie projektu, zawsze proponuję ograniczyć się tylko do imienia i nazwiska oraz specjalizacji. Z danych teleadresowych wyrzucamy wszystko oprócz numerem telefonu, adresem, a ostatnio zostawiam również adres mail i strony internetowej.
Czemu kieruję się takim minimalizmem? Otóż pacjenci to często schorowane osoby, dla których przebrnięcie przez niektóre informacje może sprawiać trudność. Z tego powodu pozostawiam na wizytówce tylko to co jest niezbędne.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, na temat co powinna zawierać dobrze zaprojektowana wizytówka to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem – Cechy dobrej wizytówki.
Nie oznacza to jednak, że wizytówki muszą być nudne. Odrobina dobrej woli i wprawa grafika, a wizytówki dla lekarzy mogą nie tylko być czytelne, ale również może być eleganckie i nowoczesne.
Wizytówki z terminem wizyty
Mogłoby się wydawać, że tego typu wizytówki to przeszłość. Nic bardziej mylnego. Wizytówki lekarskie bardzo często posiadają drugą stronę przygotowaną głównie pod zapiski. Tymi zapiskami może być sposób dawkowania leków, nazwa choroby, dane innego lekarza zajmującego się inną dziedziną lub termin następnej wizyty.
Wizytówki z terminem wizyty dotyczą praktycznie każdego lekarza, chociaż kojarzą się najczęściej z dentystą. Jest to jednak stereotyp, ponieważ większość prywatnych praktyk lekarskich umawia od razu następny termin wizyty.
Nowoczesna wizytówka dla lekarzy
Bardzo częstą praktyką jest umieszczanie symboli specjalizacji lekarza gdzieś na wizytówce. Serce czy wykres EKG od razu sugerują kardiologów. Oko lub okulary na myśl przywodzą okulistów. Ząb dentystę i tak dalej.
Zaszalej z uszlachetnieniem wizytówki
Świetne wizualne efekty można również osiągnąć za pomocą specjalnych technik uszlachetniania wizytówek. Symbol serca może być pokryty lakierem wybiórczym, dzięki czemu będzie on bardziej połyskiwał w słońcu niż pozostała część wizytówka, a oprócz tego będzie minimalnie wystawał ponad papier.
W przypadku poniższym, wizytówka drukowana była dla salonu SPA, jednak sam przyznaj, że wygląda to fajnie. Dla bardziej ekstrawaganckich lekarzy, możemy wykonać wizytówki z jednolitym tłem, na których wszystkie dane teleadresowe będą naniesione za pomocą lakieru UV. Będzie to powodowało, że na pierwszy rzut oka na wizytówce nic nie ma.
**************
Dla zainteresowanych tematem wizytówek dla lekarzy, przygotowałem do pobrania 11 uniwersalnych szablonów, w których wystarczy wpisać tylko swoje dane. Wśród nich znajdują się również cztery projekty zamieszczone w artykule.
A może, chcesz wydrukować u nas któryś projekt ze swoimi danymi u nas? Świetnie! Zapraszamy do kontaktu:
tel. 785 060 050
mail: biuro@CzteryAsy.pl
Artykuły, które mogą cię zainteresować:
[…] Wizytówki dla lekarzy […]