
Jeżeli kiedykolwiek chciałeś sobie zamówić ulotki reklamowe lub wizytówki, musiałeś się spotkać z nazwami „druk offsetowy” czy „druk cyfrowy”. Dla człowieka, dla którego poligrafia nie jest sensem życia określenia te się zupełnie obce i nic nie mówiące. Dziś postaramy się wyjaśnić czym jest druk offsetowy.
Druk offsetowy
Obecnie druk offsetowy jest jedną z najczęściej stosowanych technik druku. To właśnie z jego pomocą drukowane są wszystkie książki, czasopisma i gazety, gazetki reklamowe dużych sklepów, ale też większość wizytówek, ulotek, plakatów, folderów i broszur, kalendarzy, teczek, papierów firmowych, kart pocztowych i wielu innych. Drukarnia offsetowa jest zatem dobrym rozwiązaniem np. dla firm, które chcą wyposażyć się kompleksowo w zestaw drukowanych materiałów firmowych.
Najczęściej spotykanymi maszynami offsetowymi są maszyny Heidelberg. Są to uważane za najlepsze i najprecyzyjniejsze maszyny. Coraz mocniej na rynek wchodzi również Mitsubishi. Wśród nich bardzo dobre opinie zbiera 8. kolorowa maszyna, która podczas jednego przebiegu drukuje z obu stron arkusza.

Maszyny offsetowe są bardzo duże, głośne i wymagają profesjonalnej obsługi oraz ciągłej kontroli poprawności kolorów na wydruku. Sam proces uruchomienia maszyny jest bardzo drogi, dlatego im większy nakład drukujemy, tym koszty są coraz niższe.

Cechy druku offsetowego
Jeśli zamówienie, które chcemy wydrukować będzie wynosiło co najmniej tysiąc egzemplarzy zdecydowanie opłaca się tuta wybrać drukarnię offsetową. Czas realizacji będzie nieco dłuższy niż w przypadku druku cyfrowego jednak jego jakość, dla wprawnego oka, będzie niewspółmiernie wyższa.
W druku offsetowym mamy możliwość prostszego, a co za tym idzie, tańszego uszlachetniania wydruków. Uszlachetnianie polega na dodatkowym pokrycie całej płaszczyzny wydruku lub jego wybranych fragmentów lakierem offsetowym lub folią. Robimy to w celu wzmocnienia odporności wydruku lub aby mu nadać elegancki wygląd. Lakier oraz folia może być błyszcząca lub matowa. Lakierowanie punktowe najczęściej spotykamy na wizytówkach oraz na okładkach książek lub broszur reklamowych.
Jako zalety druku offsetowego możemy uznać:
- niską cenę w przypadku zamawiania większej ilości materiałów reklamowych,
- bardzo wysoką jakość druku,
- możliwość druku na nietypowych materiałach,
- możliwość używania niestandardowych kolorów, Pantone,
Wady druku offsetowego:
- dłuższy czas oczekiwania na gotowy produkt,
- konieczność zamówienia większego nakładu,
- brak możliwości spersonalizowania druków.
Drukarnia offsetowa – jaką wybrać?
Proces druku offsetowe jest na tyle skomplikowany, że osoby nie znające się na nim, nie mają szans na przebicie się na rynku. Dlatego, oznacza to, że drukarnie offsetowe jakie są obecnie na rynku świadczą usługi w bardzo porównywalnej jakości.
Różnice między poszczególnymi drukarniami leżą w cenie i czasie realizacji. Zależność jest stała – im drożej, tym krótsze terminy realizacji. Wynika to również ze specyfiki druku.
Aby zadrukować cały arkusz wizytówkami, trzeba w tym samym czasie drukować 28 – 32 komplety wizytówek. Oznacza to konieczność czekania na wszystkie zamówienia. W przypadku druku np. 13 – 16 kompletów wizytówek, czas oczekiwania na zamówienia jest skrócony, jednak koszty są pozostają takie same jak dla 28 – 32 kompletów. Z tego właśnie powodu, szybsza realizacja zamówień jest droższa.
Na pytanie – jaką drukarnię offsetową wybrać – odpowiedź jest zależna tylko od tego ile masz czasu. Jak masz więcej czasu – wybierz tańszą, jak ci się śpieszy – wybierz droższą. W jednym i drugim przypadku, z pewnością, będziesz zadowolony.